Piargy

České stopy

 

2022 Česká republika, Severní Makedonie, Slovenská republika 100 min. znění: slovensky titulky: anglické, české

 

Tento film se promítá v rámci následujícího balíčku Sutnarka uvádí: Katsyačina mamačka - Běloruská svatební píseň + Piargy. Pro zakoupení vstupenek pro tento balíček klikněte zde.

 

Zkraje 30. let vznikl pod střechou jednoho statku v pohůrské vesničce Piargy milostný trojúhelník. Živelná Juliša, její dobrosrdečný muž a násilnický tchán se stávají trnem v oku celé pobožné vesnice. Bezuzdné veselí masopustní noci, kdy se očekává příchod jejich dítěte na svět, však přeruší trest shůry pro tuto novodobou Sodomu a Gomoru, když je vesnice nadobro pohřbena pod sněhovou lavinou. Je bílé peklo spravedlivým trestem pro hříšnou vesnici? Nebo snad nebesa zabránila příchodu Antikrista? Černobílé baladické drama je metaforickým příběhem o pokrytectví, vině a zakázané lásce v silně tradicionalistickém prostředí. Slovenská filmová a televizní akademie snímku udělila neuvěřitelných 12 ocenění.

 

REŽIE Ivo Trajkov

HRAJÍ Judit Pecháček, Lucia Siposová, Attila Mokos, Daniel Fischer, Lucia Klein Svoboda, Ivan Martinka, Jana Oľhová, Jana Kvantiková, Peter Nádasdi, Lucia Vráblicová, Marián Geišberg, Karol Šimon, Miloš Kusenda, Matej Struhár, Tomáš Vravník

KAMERA Peter Bencsík

ZVUK Ivo Heger, Juraj Baláž

PRODUCENTI Arina Film, Erik Panák, Silvia Panáková

SCÉNÁŘ Jana Skořepová, Ivo Trajkov

STŘIH Michal Reich

HUDBA Kiril Dzajkovski

KOPRODUCENT i/o post, StoryScope

 

Doporučené filmy

 

Úsvit

Služka